Sztuka
4. Dzień Kultury Ulicznej w Tarnowskich Górach

4. Dzień Kultury Ulicznej w Tarnowskich Górach

  • 2010-06-19
  • Tarnowskie Góry, Katowice

Opis

Dzień Kultury Ulicznej w Tarnowskich Górach, czyli skrzyżowanie sztuk na ulicy – to interdyscyplinarny projekt działający na różnych płaszczyznach kultury i sztuki, którego już czwarta odsłona odbędzie się 19 czerwca br. w centrum Tarnowskich Gór.

Jest to cykl działań, wydarzeń i interakcji z przestrzenią Tarnowskich Gór skupiających się na prezentacji oraz promocji szeroko pojętej kultury i sztuki związanej z ulicą, przestrzenią miejską, miejskością, tkanką społeczną miasta. Organizatorzy w ramach Dnia Kultury Ulicznej realizują to na rozmaite sposoby, których kolaż tworzący ostateczny efekt, miesza ze sobą zarówno tradycyjne, wywodzące się z przeszłości, formy prezentacji artystycznej, jak i najciekawsze osiągniecie oraz prezentacje sztuki współczesnej.

Dzień Kultury Ulicznej to wydarzenie o charakterze interdyscyplinarnym - łączy ze sobą w jednej przestrzeni miejskiej wiele gatunków sztuk, uniwersalnym - nie ma ograniczeń wiekowych uczestników, a  repertuar jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie, społecznym - jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z niewielką ilością  imprez o podobnym charakterze w mieście,  a potwierdza to duża frekwencja, bezpłatnym - wstęp na każde wydarzenie jest darmowy, a co za tym idzie zwiększa się dostępność do kultury mieszkańcom Tarnowskich Gór i całego regionu, edukacyjnym i rozrywkowym - to cześć skierowana szczególnie do dzieci i młodzieży, gdyż poprzez dobrą zabawę mogą rozwijać umiejętności manualne, odnajdując nowe pasje, a także w atrakcyjny sposób poznawać sztukę współczesną.

Co w tym roku zobaczymy na DKU?

Na wyjątkowość, niepowtarzalny klimat, uliczny luz, metamorfozę przestrzeni miejskiej składa się kolorowy kolaż wydarzeń, akcji, ludzi i ich kreatywności. Fanów dobrej muzyki na pewno zaciekawi koncert gwiazdy czeskiej sceny elektronicznej – zespołu Midi Lidi. Jest to trzyosobowy projekt elektroniczny z Czech skupiony wokół filmowca Petra Marka, aktora i muzyka Prokopa Holoubka i projektantki biżuterii Markéty Lisej. Stworzyli muzykę m.in. do filmu pt. „Protektor”,  który wygrał tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Plus Camera w Krakowie.

DKU to szereg akcji ulicznych, których nie sposób opisać w kilku słowach, aby je poczuć i zobaczyć, jak bardzo mogą odmienić w krótkim czasie przestrzeń uliczną, trzeba po prostu je zobaczyć – rola szarego papieru, główny deptak miasta, biała kreda i ludzka kreatywność odmienią główną ulicę w mieście, a projekt Artura Lubosa pt. „Prace odrzucone”– znanego tarnogórskiego artysty plastyka – pokaże, jak można tchnąć drugie życie w prace, które przeznaczone były do wyrzucenia. Do tego dochodzi ponad 20 innych akcji osadzonych w przestrzeni miejskiej Tarnowskiej Góry, koncert, wystawy, a na zakończenie szereg imprez w tarnogórskich klubach.

Fanów mocniejszego grania przyciągnie koncert grupy Mouga, która łączy  w swojej stylistyce alternatywny metal i melodyjny nowoczesny hardcore/emocore. Dziennikarze oceniają zespół jako "nową nadzieję rocka". We wszystkich recenzjach i wywiadach pada stwierdzenie, że zespół brzmi i gra jak topowe zagraniczne zespoły i nie sposób stwierdzić, że Mouga jest z Polski. Jednakże największym atutem jest fakt, iż tej muzyki nie da się łatwo zaszufladkować i zapisać do pewnych ram gatunkowych. Atuty zespołu przełożyły się na zwycięstwa we wszystkich najbardziej prestiżowych konkursowych festiwalach w kraju, przede wszystkim w III edycji Rock'n'Roll Festival, oraz festiwalu " Rock bez Igły 2007".

"(…)Dlaczego ta wieczerza jest ostatnią? Co ma do tego wszystkiego biblijna historia Jezusa i Jego apostołów? Dlaczego alkohol nie jest prawdziwy, a stolik taki, a nie inny? Czy pewność siebie Michała Czubaja pozwoli mu Was oczarować swoim graniem na gitarze? Odpowiedzi na te wszystkie pytania możecie poznać tylko w jeden sposób i nie jest to pytanie do wujka Google" tak zaprasza na spektakl pt. „Ostatnia wieczerza” Teatru Gelynder, który odbędzie się w opuszczonej kamienicy w centrum miasta  Daniel Niewiński, reżyser i pomysłodawca całej akcji.

Od kilku na DKU organizatorzy wprowadzają idee warsztatów twórczych, w których każdy bezpłatnie może wziąć udział. Rozlokowane w różnych punktach miasta warsztaty z komiksu, mandali, bębnów, biżuterii użytkowej oraz baniek mydlanych sprawią, że będzie można na DKU nie tylko rozwinąć swoje zdolności manualne, wyczarować coś fajnego, ale także poznać nowe rzeczy i świetnie się bawić tworząc.

W tym roku odbędzie się również ciekawy projekt pt. „Powstanie pozostanie” - w latach 1918 – 1922  w Tarnowskich Górach miał miejsce ciąg wydarzeń o ogromnym wpływie na historię miasta. Był to czas polsko - niemieckich bojów o przynależność narodową Górnego Śląska, czas powstań oraz plebiscytu.  Projekt ten ma na celu upamiętnienie i upowszechnianie wiedzy o Powstaniach Śląskich, a także pokazanie, że dzisiejsza młodzież idąc odważnie w przyszłość, czerpiąc z teraźniejszości wciąż zna i szanuje swoją przeszłość i historią, potrafiąc ją upamiętnić. Na projekt będzie składała się miejska wycieczka śladami Powstań Śląskich oraz nietypowy koncert rockowy pieśni powstańczych podczas, którego tarnogórski zespół Icaros przedstawi własną interpretacje dawnych słów powstańczych.

Najważniejsze jest jednak coś innego – zaangażowanie młodych osób w realizację DKU pokazujących, iż poprzez swoja działania chcą i mogą mieć realny wpływ na zmiany w kulturalnej mapie Górnego Śląska i sposobu ego postrzegania przez innych

Organizatorami 4. Dnia Kultury Ulicznej są: Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki, działająca na płaszczyznach kultury, historii, edukacji, sztuki, wielokulturowości w Tarnowskich Górach już od ponad 20 lat oraz młode stowarzyszenie Gory Kultury, które skupia w swoim gronie animatorów życia kulturalnego kulturalnego z całego regionu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.