Dzieje się - Sztuka

"120 cm" - wystawa młodych malarek w Galerii Rondo Sztuki

2017-10-24 10:40:52 | Katowice

"120 cm" to tytuł wystawy malarstwa młodych malarek, którą będzie można zobaczyć w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach w dniach 26.11–14.12.2017. Artystki, które zaprezentują swe prace to Klaudia Kaczmarek, Monika Tobiańska, Ela, Pamuła, Sylwia Woźniczka. Kuratorką jest Magdalena Ściborowska.

120cmWedług etnologa Edwarda T. Halla 120 cm to odległość między dwojgiem ludzi, która nie zakłóci ich poczucia bezpieczeństwa. W każdej kulturze istnieje szereg schematów dotyczących odczuwania przestrzeni. Dotyczą one zarówno obszarów materialnych i niematerialnych. Choć nie jesteśmy tego świadomi, przywykliśmy do określonych wzorów, np. architektonicznych, w których czujemy się bezpiecznie, z kolei obce mogą oddziaływać na nas dezorientująco.

Wzorce te dotyczą również dystansów, jakie zachowujemy między innymi ludźmi. To, jak blisko podchodzimy do drugiego człowieka, zależy od stopnia zażyłości lub sytuacji w jakiej się znajdujemy. Wzrok nieznajomych budzi w nas niepokój, a sami próbujemy patrzeć w pustą przestrzeń. Nie chcemy, aby obcy fizycznie przekroczył niepisaną granicę, której nie widzimy, ale ją czujemy. Problem odległości międzyludzkiej jest wyjątkowo ważny i trudny w czasach, gdy miasta zaludniają się coraz gęściej. Zatłoczone otoczenie w którym pracujemy, mieszkamy czy poruszamy się to często udręka współczesnego człowieka Zachodu, który potrzebuje więcej miejsca niż wyznacza mu jego ciało.

Te właśnie tematy podejmują od lat cztery artystki: Klaudia Kaczmarek, Monika Tobiańska, Ela Pamuła, Sylwia Woźniczka.

- Magdalena Ściborowska

O artystach

Klaudia Kaczmarek

Urodzona w 1983 roku w Knurowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunek Malarstwo. Rok ukończenia 2009.

Monika Tobiańska - Porc

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (kierunek Malarstwo) -2009
Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury -2010
od 2011 pracuje Regionalnym Ośrodku Edukacji jako wykładowca przedmiotów artystycznych
od 2015 prowadzi własną pracownię Malarstwa, Rysunku i Ceramiki Kryklok z siedzibą w Bytomiu

Sylwia Woźniczka

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Od 2004 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo w Katowicach, w 2009 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Ireneusza Walczaka, za który otrzymała nagrodę Najlepsze Dyplomy 2009 ufundowaną przez Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych S.A. W Chorzowie. Na co dzień pracuje jako grawer broni myśliwskiej.

Ela Pamuła

Urodzona w 1985 roku. W 2009 ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i obroniła dyplom za który została wyróżniona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: artyści, Katowice, wernisaż, obrazy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

"Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" Jan Matejko
2017 rokiem rekordów na polskim rynku sztuki

Obrót dziełami słynnych malarzy to wciąż bardzo dochodowe zajęcie. Przekonaj się, za ile został sprzedany najdroższy obraz w tym roku.

Polecamy
Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?
Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?

Zaczęło się od plotki - a według niej najsłynniejszy artysta sztuki ulicznej na świecie, Banksy zamierza namalować graffiti na wrocławskim Śródmieściu.

Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu
Cząstka duszy w plastynacie - kontrowersyjna wystawa Body Worlds we Wrocławiu

Od 26 września we wrocławskiej Magnolii można zobaczyć najpopularniejszą wystawę na świecie - Body Worlds. O pięknie ludzkiego ciała, płaczącej Japonce i duszy w plastynacie, opowiada kuratorka wystawy oraz sam Gunther von Hagens.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.