Sztuka
Człowiek w centrum uwagi

Człowiek w centrum uwagi

  • 2017-01-20, , godzina 18:00, do 2017-06-25
  • Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3, Katowice

Opis

Fotografia skupiona na człowieku, jego emocjach i niejednoznacznej naturze, głęboko humanistyczna, zakorzeniona w nurcie czeskiej fotografii – tak w skrócie można określić charakter twórczości Piotra Szymona, którego prace od 21 styczna zobaczymy w Muzeum Śląskim przy al. W. Korfantego 3.

Prezentowana w Muzeum Śląskim wystawa prac Piotra Szymona odsłania cztery podstawowe wątki w dorobku artysty, którymi są: pielgrzymi, Romowie, portret oraz eksperyment artystyczny. Taki krąg zainteresowań zadecydował o sposobie prezentacji człowieka, który stanowi centrum konstruowanych przez artystę fotograficznych opowieści. Skupienie się na człowieku, a przede wszystkim świadomość fotograficzna, były głęboko zakorzenione w nurcie czeskiej fotografii. Szymon pozostawał pod wpływem Instytutu Fotografii Twórczej, który ukończył z wyróżnieniem, a pracę dyplomową przygotował pod opieką znanych i poważanych w środowisku artystycznym profesorów: Jindøicha Štreita i Vladimíra Birgusa.

W swojej twórczości Piotr Szymon wielokrotnie powracał do tych samych wątków. Pielgrzymów z Kalwarii Zebrzydowskiej fotografował przez kilkanaście lat, utrwalił na zdjęciach również Kalwarię Pacławską i Grabarkę. Systematyczne powroty do tych samych tematów odsłaniają refleksyjny charakter jego fotografii. Nie chodziło jedynie o relację z wydarzeń, ale o wręcz socjologiczne ujęcie fenomenu misterium oraz zakorzenionej w naturze człowieka potrzeby sacrum. Pielgrzymi zostali pokazani jako świadkowie wiary, świeccy święci. Długoletnie uczestnictwo w misteriach wpłynęło także na stworzenie indywidualnego stylu portretowego Szymona, który można nazwać fotografią humanistyczną. Z jego obrazów wyłania się uniwersalna opowieść o człowieku i złożoności jego natury.

Otwarta postawa oraz żywe zainteresowanie pozbawione stereotypów i uprzedzeń wzbudzały zaufanie bohaterów jego fotografii, którzy pozwalali na uchwycenie ich w różnych, często intymnych sytuacjach, religijnych (pielgrzymi) lub rodzinnych, jak w przypadku Romów.

U Piotra Szymona fotografowanie splotło się z działalnością pedagogiczną. Wykształcił liczne grono fotografów zarówno w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jak i w Prywatnej Szkole Policealnej w Bielsku-Białej. Przygotował wielu z nich do studiów w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie, stając się symbolicznym „ojcem” śląskich fotografów.

Piotr Szymon urodził się w 1957 r. w Zabrzu. Był członkiem ZPAF Okręgu Śląskiego. Zginął tragicznie w 2005 r., w szczytowym momencie swojej twórczości. Jego ostatnie projekty, takie jak „Ex Oriente lux”, zaświadczają o tym, że konsekwentnie poszukiwał nowych sposobów wyrazu.

 

Mapa

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.