Zmień miasto
Kino Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

KF Ambasada: Westworld 1973

Kiedy2017-02-21 godzina 18:30
Za ile8/10zł
GdzieCentrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos, ul. Sokolska 66
Katowice
KF Ambasada: Westworld 1973

Oto gratka dla fanów serialu HBO! W ramach gatunkowego cyklu organizatorzy Klubu Filmowego Ambasada postanowili wyświetlić film, który stanowi mariaż westernu oraz filmu science-fiction. „Świat Dzikiego Zachodu” jest intrygującą gatunkową hybrydą, która w 2016 roku powróciła w formie serialu „Westworld”. Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi Bartosz Staniecko.

Niedaleka przyszłość. Korporacja Delos tworzy park rozrywki nowego typu, w którym granica pomiędzy tym, co ludzkie i nie-ludzkie jest praktycznie niewidoczna. Ludzie-klienci bawią się w niezwyciężonych gladiatorów, kowbojów i rycerzy wchodząc w interakcje ze specjalnie ku temu zaprojektowanymi maszynami, do złudzenia przypominającymi ludzi. Dwóch nowoprzybyłych do syntetycznego Świata Dzikiego Zachodu przekona się jednak, że kula rewolweru nie wyznacza w tym świecie granicy pomiędzy maszynami a ludźmi. Awaria systemu sprawia, że androidy uzyskują niezależność przeciwstawiając się człowiekowi.

Nowopowstająca w latach powojennych era elektroniczna niesie ze sobą nowe zagrożenie – po holokauście atomowym strach w społeczeństwie wzbudzać zaczyna inteligentna maszyna. Możliwości komputerów działają na wyobraźnię znajdując ujście w twórczości artystów – także filmowych. „Świat Dzikiego Zachodu” wpisuje się w nurt kina science-fiction mocno nasączonego technofobią. Inteligentna maszyna przeciwstawiona zostaje człowiekowi w spolaryzowanym do granic możliwości  i bardzo wymownym układzie rewolwerowego pojedynku. Zwycięsko z niego wyjść może tylko jedna strona.

Czy jednak konflikt na linii człowiek-maszyna musi zakończyć się bezwzględną dominacją jednej strony i anihiliacją drugiej? A może teza, na której budowane są filmowe rozważania Michaela Crichtona jest źle postawiona? Może nie powinniśmy zaczynać rozważań od konfliktu, ale od koegzystencji?

44 lata po premierze „Świata Dzikiego Zachodu” nie doczekaliśmy się (jeszcze) zrobotyzowanego parku, ale inteligentne maszyny otaczają nas z każdej strony, a my nierzadko ulegamy ich szeptom.

Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi Bartosz Staniecko - transhumanista; doktorant kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, gdzie przygotowuje dysertację poświęconą tożsamości cyborga.

Aktualne wydarzenia Kino
DataWydarzenieMiejsce
2017-05-04"Strażnicy galaktyki 2" - pokazy przedpremierowe w Cinema Citylista kin na stronie: cinema-city.pl
2017-05-05Kosmiczne maratony "Strażników Galaktyki vol. 1 i vol. 2" w Cinema City i IMAXlista kin na: cinema-city.pl
2017-05-05ENEMEF: Minimaraton Strażników Galaktyki lista kin na: www.multikino.pl
2017-05-05Minimaraton Strażników Galaktyki w HELIOSIElista kin na: www.helios.pl
2017-05-12Maraton Obcego z premierowym pokazem filmu "Obcy: Przymierze"lista kin na: www.helios.pl
Zobacz inne wydarzenia

Premiery

Wybawienie

Reżyser: Hans Peter Moland
Gatunek: Dramat
Produkcja: Dania/Niemcy/Norwegia/Szwecja

Zapowiedzi

Tożsamość zdrajcy

Reżyser: Michael Apted
Gatunek: Thriller
Produkcja: Wielka Brytania
W kinach od: 23-06-2017

FB dlaMaturzysty.pl reklama