Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS w Katowicach

2015-06-23 15:25:10 | Katowice

Psychologia, a może Psychokryminalistyka? Podczas Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS, które odbędą się 4 lipca 2015 r., uczestnicy będą mieli okazję nie tylko poznać ofertę uczelni i jej infrastrukturę, ale również szczegółowe zasady rekrutacji oraz systemy stypendialne. Wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych wykładach i warsztatach oraz porozmawiać z wykładowcami i studentami, reprezentującymi poszczególne kierunki studiów.

Prezentacja uczelni


Drzwi Otwarte SWPS rozpoczną się o godz. 10.00. Do dyspozycji kandydatów będą Władze Uczelni, które odpowiedzą na wszystkie pytania. Lista kierunków studiów w Katowicach (Serwis rekrutacyjny) »

Poza kwestiami związanymi z przyszłym studiowaniem, od godziny 11.00 zainteresowani kandydaci będą mogli wziąć udział w tzw. SWPS Tour, czyli zwiedzaniu uczelni. Studenci SWPS będą pokazywać sale, laboratoria, sprzęt, będący stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Kandydaci będą mogli zapoznać się również z miejscami, w których chętnie spędzają czas studenci.

Program Drzwi Otwartych
* 10.00 – prezentacja uczelni (Aula)
* 10.10 – spotkanie z Władzami Uczelni (Aula)
* 10.15 – wykład pt. „Poland. Come and complain”, prowadzenie: mgr Żaneta Rachwaniec-Szczecińska (Aula)
* 11.00 – SWPS Tour
* 11.30 – warsztat nr 1 pt. „Wake Up dla mózgu, czyli spotkanie kreatywne”, prowadzenie: Aneta Esnekier (sala 204)
* 11.30 – warsztat nr 2 pt. „Przestępstwa i zabójstwa na tle nieporozumień rodzinnych”, prowadzenie: dr Bogdan Lach (sala 206)
* 12.15 – warsztat nr 3 pt. „Optymizmu można się nauczyć”, prowadzenie: Magdalena Dziedziak-Wawro (sala 204)
* 12.15 - warsztat nr 4 pt. „Zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia”, prowadzenie: dr hab. Marek Leśniak, prof. Uniwersytetu SWPS wraz ze studentami (sala 012)
* 13.00 – podsumowanie projektu INKLA prowadzonego przez studentów Uniwersytetu SWPS (sala 204)

Warsztat kreatywny - „Wake Up dla mózgu, czyli spotkanie kreatywne”

Kiedy pomyślisz „tego się nie da zrobić", poruszasz się w obszarze problemu. Koncentrujesz się na tym, że się nie da. Pozwalasz mózgowi pozostać bezczynnym, a podobno ... bezczynny mózg jest warsztatem diabła. Spójrz, kiedy pomyślisz „jak to zrobić inaczej", wychodzisz z obszaru problemu i zaczynasz wkraczać w pole poszukiwania rozwiązań. Zaczynasz kreować rzeczywistość. Nie daj się. Pogimnastykuj swoją głowę.

Warsztat psychologiczny - „Optymizmu można się nauczyć”

Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu bezradności, - stanu, w którym dominuje bierność i rezygnacja – przekonanie, że żadne z naszych działań nie ma wpływu na to, co się nam przydarza. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Jeśli towarzyszy nam ono od czasu do czasu – nie jest groźne, ale kiedy powtarza się regularnie - może zagrażać naszemu dobremu samopoczuciu, naszej skuteczności i zaradności. Sposobem na przeciwdziałanie temu zagrożeniu jest optymizm.

Warsztat psychologiczny - „Poland. Come and complain”

Obserwując funkcjonowanie Polaków w codziennych sytuacjach i przysłuchując się ich rozmowom, dostrzec można pewien konglomerat cech i zachowań określanych czasem mianem „charakteru narodowego Polaków”. Jedną z naszych naczelnych charakterystyk jest chroniczna skłonność do narzekania. Polacy mają negatywne zdanie niemal na każdy temat i chętnie komunikują je innym.

Co pozytywnego i negatywnego wynika z narzekania? Jakie funkcje ono pełni i jaki ma wpływ na nasze samopoczucie? Dlaczego Polacy narzekają tak chętnie i często, że narzekanie zostało uznane za nasz sport narodowy, a psychologowie sformułowali „polską normę negatywności”? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań poznacie Państwo podczas wykładu.

Warsztat profilowania ofiar przestępstw - „Przestępstwa i zabójstwa na tle nieporozumień rodzinnych”

Uczestnicy spotkania dowiedzą się więcej o cechach psychicznych i społecznych, które predestynują określone osoby do roli ofiar, o sposobach zapobiegania przestępstw przy wykorzystaniu wiedzy dotyczącej tożsamości i cech potencjalnych ofiar oraz o analizie ich relacji w procesie typowania sprawcy.

Warsztat kryminalistyczny - „Zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia”

W postępowaniu przygotowawczym szczególną rolę podczas ujawniania i zabezpieczenia dowodów, spełniają oględziny miejsca zdarzenia. Jak dowodzi praktyka, miejsce zdarzenia jest najbogatszym źródłem informacji o przestępstwie i przestępcy. Dlatego też czynności zabezpieczające miejsce zdarzenia (przestępstwa) są – z kryminalistycznego punktu widzenia – bardzo istotne, gdyż ich prawidłowe wykonanie pozwoli w sposób zgodny z aktualną wiedzą i doświadczeniem kryminalistycznym przeprowadzić kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia. Badanie to jest podstawową czynnością śledczą i nie ulega wątpliwości, że jest punktem wyjściowym dalszych czynności taktyczno–technicznych w ramach realizacji procesu karnego.

W związku z powyższym wychodząc z założenia, że w sytuacji, gdy naukowe metody śledztwa znajdują coraz szersze zastosowanie w pracy organów ścigania karnego, a więc i przy wykonywaniu niezbędnych czynności w ramach kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia [w tym też i zabezpieczenia miejsca zdarzenia (przestępstwa)] i że wiedza w przedmiotowym zakresie nie może pozostawać wyłączną domeną specjalistów, w ramach warsztatów zostaną omówione niezbędne dla prawidłowej realizacji tych zadań zagadnienia.

Projekt INKLA

Projekt INKLA adresowany jest do uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i studentek w województwie śląskim. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to bardzo zróżnicowana grupa zarówno pod względem zainteresowań, jak i dostępu do informacji na temat działalności uczelni oraz prowadzonych w nich prac badawczych. Z badań pilotażowych wynika, iż uczniowie znają wyniki badań z dziedzin ścisłych. Mają jednak nikłe pojęcie, co i w jaki sposób badają nauki społeczne. Co więcej uważają, iż badania naukowe prowadzą naukowcy w laboratoriach oderwanych od życia społecznego. Dlatego też pokazanie młodym ludziom, iż sami mogą prowadzić ważne badania partycypacyjne, których wyniki mogą wpłynąć na pozytywną zmianę w ich własnych szkolnych społecznościach wydaje się zasadne.

Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS
Wydział Zamiejscowy SWPS, Katowice
4 lipca 2015 r., godz. 10:00
Zapisy na warsztaty na http://www.swps.pl/katowice/katowice-aktualnosci/katowice-wydarzenia/drzwi-otwarte-uniwersytetu-swps-w-katowicach


ip

Fot. B. Grudzień

Słowa kluczowe: drzwi otwarte, dni otwarte, swps, uniwersytet swps, katowice

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Jak wyglądają studia ratownictwa medycznego?

Dowiedz się gdzie najlepiej studiować ratownictwo medyczne, aby zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną na wysokim poziomie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Harmonogram egzaminów maturalnych 2024

Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura z fizyki - sprawdź odpowiedzi! - matura 2017 fizyka odpowiedzi rozwiązania poziom podstawowy rozszerzony

Odpowiedzi pojawią się kilka minut po 14.00. Dziś na maturzystów czeka matura z fizyki - egzamin uznawany za najtrudniejszy do zdania. Sprawdźcie, jakie były odpowiedzi!